Поширеною є практика банків по стягненню боргів за допомогою отримання у нотаріуса виконавчого напису та передання його на виконання приватному виконавцю. При цьому, видача виконавчого документу здійснюється нотаріусом на підставі документів, що подаються кредитором та засвідчують безспірність заборгованості. Нотаріус не зобов’язаний перевіряти наявність заборгованості, та часто при видачі виконавчого напису формально перевіряє наявність документів, що мали б засвідчувати безспірність заборгованості, не вдаючись до аналізу їх змісту. Зазвичай боржник дізнається про наявність у нього заборгованості вже після того як приватний виконавець розпочав стягнення грошових коштів із заробітної плати/пенсії на підставі виконавчого напису нотаріуса.
У схожій ситуації опинилася Клієнт, яка звернулася за правовою допомогою до адвоката Паламарчука Олександра Миколайовича та розповіла, що у липні 2019 року дізналася від банківської установи про списання з її рахунку частини грошових коштів на вимогу приватного виконавця.
Після вивчення адвокатом матеріалів виконавчого провадження та документів, що були подані АТ «УКРСОЦБАНК» одного з приватних нотаріусів Київського міського нотаріального округу з метою отримання виконавчого напису, стало зрозуміло, що виконавчий напис нотаріуса виданий за кредитним договором укладеним між Клієнтом та АТ «УКРСОЦБАНК» (правонаступник – АТ «АЛЬФА-БАНК») ще у 2008 році, документи, що посвідчували безспірність заборгованості нотаріусу не були надані. Встановлені обставини лягли в основу доводів, що були викладені в позовній заяві про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.
За період судового розгляду справи АТ «АЛЬФА-БАНК» надав письмові пояснення, але вони виявились недостатніми для спростування аргументів викладених у позовній заяві. При цьому АТ «АЛЬФА-БАНК» і приватний нотаріус так і не надали суду банківських виписок за період заборгованості, розрахунку суми по відсотках за період заборгованості за кредитним договором, копії виписки з ЄДОЮО, копії довіреності на представництво інтересів АТ «АЛЬФА-БАНК» при зверненні до нотаріуса для отримання виконавчого напису, повідомлення про порушення основного зобов’язання, докази про належне повідомлення боржника щодо заборгованості, довідки про відсутність спору на момент звернення з заявою про вчинення виконавчого напису нотаріусу.
За результатами розгляду справи № 752/16335/19 Голосіївський суд міста Києва, 14 липня 2021 року, ухвалив рішення на користь Клієнта, яким позовні вимоги задовольнив повністю та визнав таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис нотаріуса про стягнення з Клієнта грошових коштів в розмірі: 59219,18 грн.