Громадянка «О» звернулась до громадянина «М» з позовом про встановлення факту проживання однією сім`єю, як чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу (в період після розірвання шлюбу), визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та його розподіл. 12 жовтня 2023 року Ірпінським міським судом Київської області ухвалено рішення, яким позовні вимоги задоволено, майно громадянина «М», що було ним набуте після розірвання шлюбу, суд визнав спільною сумісною власністю колишнього подружжя та розподілив між ними.
Не погоджуючись із таким рішенням суду та діючи в інтересах громадянина «М», адвокатами АБ «ОЛЕКСАНДР ПАЛАМАРЧУК І ПАРТНЕРИ» було подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду. При розгляді справи в суді апеляційної інстанції адвокатам вдалося довести незаконність оскаржуваного рішення, завдяки вірно побудованій стратегії судового захисту, яка в більшій частині опиралась на докази, які проігнорував суд першої інстанції та на усталену практику Верховного Суду щодо вирішення подібних спорів.
За результатами судового розгляду апеляційний суд скасував рішення Ірпінського міського суду Київської області від 12.10.2023 р. та прийняв нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову громадянки «О» до громадянина «М», залишивши у його власності все майно, що було ним придбане після розірвання шлюбу.
Зокрема приймаючи доводи апеляційної скарги, поданої адвокатами АБ «ОЛЕКСАНДР ПАЛАМАРЧУК І ПАРТНЕРИ», Київський апеляційний суд зазначив: «Вирішуючи питання щодо правового режиму такого майна, суди мають встановити факти створення (придбання) сторонами майна внаслідок спільної праці, ведення спільного господарства, побуту, виконання взаємних прав та обов`язків, з`ясувати час придбання, джерело набуття (кошти, за які таке майно було набуте), а також мету придбання майна, що дозволяє надати йому правовий статус спільної сумісної власності. За відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, відсутні і підстави, передбачені 74 СК України вважати спірне майно таким, що належить на праві спільної сумісної власності сторонам, як жінці та чоловікові, які проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою» (Постанова Київського апеляційного суду від 29 лютого 2024 року по справі № 367/3569/21).